The Royal Caledonian Curling Club

The Royal Caledonian Curling Club

National Governing Body for Curling in Scotland

The Scottish Province Championship

15th - 17th November 2013 - Greenacres Curling Rink (Howwood)

Draw Preview Report

Finals

Low Road Sunday 17 November 2.45pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Grampian X 1 0 0 0 0 1 0 0 X 2
Borders 0 1 1 1 1 0 3 0 X 7
High Road Sunday 17 November 2.45pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Perth & District 0 1 2 0 0 2 0 0 X 5
Angus X 0 0 0 1 0 0 4 1 X 6

Semi-Finals

High Road Sunday 17 November 11.45am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Perth & District 0 2 1 0 0 1 0 0 X 4
Midlothian X 0 0 0 0 1 0 1 0 X 2
High Road Sunday 17 November 11.45am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Angus X 3 0 2 1 2 1 0 0 X 9
Central 0 1 0 0 0 0 0 0 X 1
Low Road Sunday 17 November 11.45am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Grampian 0 0 5 0 2 0 2 1 X 10
Forth & Endrick X 0 2 0 2 0 4 0 0 X 8
Low Road Sunday 17 November 11.45am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
North Eastern 0 1 0 2 0 1 0 2 X 6
Borders X 2 0 3 0 1 0 2 0 X 8

Quarter Finals

High Road Sunday 17 November 9.00am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Dumfriesshire X 0 0 0 2 0 1 0 2 X 5
Midlothian 1 1 1 0 1 0 2 0 X 6
High Road Sunday 17 November 9.00am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
West Lothian 1 0 1 0 0 0 2 0 X 4
Central X 0 3 0 1 1 2 0 1 X 8
High Road Sunday 17 November 9.00am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Ayrshire 0 2 0 1 0 0 1 0 X 4
Angus X 0 0 3 0 1 1 0 2 X 7
High Road Sunday 17 November 9.00am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Perth & District X 2 0 3 2 0 1 0 1 X 9
Renfrewshire 0 1 0 0 1 0 2 0 X 4

Section A

Draw 5 Saturday 16 November 6.15pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
East of Fife 0 0 0 0 1 0 0 0 X 1
Stirlingshire X 2 1 1 1 0 1 0 2 X 8
Draw 5 Saturday 16 November 6.15pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Midlothian 0 0 2 1 0 0 3 0 X 6
Angus X 1 1 0 0 2 2 0 1 X 7
Draw 4 Saturday 16 November 12.45pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Stirlingshire 0 2 0 1 0 0 1 0 4 4
Midlothian X 1 0 1 0 2 2 0 1 X 7
Draw 4 Saturday 16 November 12.45pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
East of Fife X 0 0 1 0 1 1 0 X X 3
Stewartry 1 2 0 1 0 0 4 X X 8
Draw 3 Friday 15 November 8.30pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Angus X 0 1 0 1 0 0 1 0 X 3
Stirlingshire 2 0 2 0 1 3 0 1 X 9
Draw 3 Friday 15 November 8.30pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Stewartry X 2 0 0 2 0 0 0 1 X 5
Midlothian 0 1 1 0 2 2 1 0 X 7
Draw 2 Friday 15 November 3.45pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Angus 2 0 2 0 0 1 2 1 X 8
East of Fife X 0 1 0 3 2 0 0 0 X 6
Draw 2 Friday 15 November 3.45pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Stirlingshire X 0 1 0 1 1 0 0 1 X 4
Stewartry 0 0 4 0 0 0 0 0 X 4
Draw 1 Friday 15 November 10.30am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Midlothian X 3 1 0 3 0 0 5 1 X 13
East of Fife 0 0 1 0 1 2 0 0 X 4
Draw 1 Friday 15 November 10.30am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Stewartry X 1 1 1 0 0 1 0 0 X 4
Angus 0 0 0 1 1 0 3 1 X 6

Section B

Draw 5 Saturday 16 November 6.15pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Dundee & District 0 0 1 0 2 0 2 0 X 5
Loch Leven X 5 0 0 1 0 3 0 1 X 10
Draw 5 Saturday 16 November 6.15pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Borders 0 0 2 0 0 2 1 0 X 5
Glasgow X 1 1 0 1 2 0 0 3 X 8
Draw 4 Saturday 16 November 12.45pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Loch Leven 0 0 1 1 0 3 0 1 X 6
Borders X 3 3 0 0 4 0 2 0 X 12
Draw 4 Saturday 16 November 12.45pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Dundee & District X 2 0 3 0 0 0 0 0 X 5
Perth & District 0 1 0 2 2 1 2 2 X 10
Draw 3 Friday 15 November 8.30pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Glasgow X 1 0 0 1 0 0 1 0 X 3
Loch Leven 0 4 0 0 0 1 0 3 X 8
Draw 3 Friday 15 November 8.30pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Perth & District X 2 1 0 1 0 1 0 3 X 8
Borders 0 0 2 0 1 0 1 0 X 4
Draw 2 Friday 15 November 3.45pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Glasgow 0 1 0 1 0 2 0 2 X 6
Dundee & District X 3 0 1 0 2 0 0 0 X 6
Draw 2 Friday 15 November 3.45pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Loch Leven X 1 0 1 0 1 0 0 0 X 3
Perth & District 0 1 0 1 0 3 1 2 X 8
Draw 1 Friday 15 November 10.30am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Borders X 2 1 0 0 1 1 0 1 X 6
Dundee & District 0 0 1 2 0 0 1 0 X 4
Draw 1 Friday 15 November 10.30am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Perth & District X 1 2 0 2 0 3 0 2 X 10
Glasgow 0 0 2 0 1 0 1 0 X 4

Section C

Draw 5 Saturday 16 November 6.15pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Ayrshire 0 1 1 0 0 1 1 0 X 4
Cupar X 1 0 0 1 0 0 0 1 X 3
Draw 5 Saturday 16 November 6.15pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
North Eastern 0 5 0 1 2 1 1 0 X 10
West of Fife X 1 0 2 0 0 0 0 2 X 5
Draw 4 Saturday 16 November 12.45pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Cupar 0 1 0 2 2 0 0 3 X 8
North Eastern X 2 0 4 0 0 1 1 0 X 8
Draw 4 Saturday 16 November 12.45pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Ayrshire X 1 0 3 0 1 0 2 3 X 10
Lanarkshire 0 1 0 1 0 1 0 0 X 3
Draw 3 Friday 15 November 8.30pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
West of Fife X 4 0 1 3 0 0 0 2 X 10
Cupar 0 1 0 0 3 1 2 0 X 7
Draw 3 Friday 15 November 8.30pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Lanarkshire X 0 0 0 0 0 0 1 0 X 1
North Eastern 2 2 1 2 1 1 0 2 X 11
Draw 2 Friday 15 November 3.45pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
West of Fife 0 2 0 1 0 0 0 X X 3
Ayrshire X 1 0 5 0 4 1 4 X X 15
Draw 2 Friday 15 November 3.45pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Cupar X 0 0 1 1 0 0 2 1 X 5
Lanarkshire 0 0 0 0 0 1 0 0 X 1
Draw 1 Friday 15 November 10.30am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
North Eastern X 1 0 1 0 0 0 1 0 X 3
Ayrshire 0 2 0 0 2 1 0 4 X 9
Draw 1 Friday 15 November 10.30am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Lanarkshire X 1 3 0 1 0 2 0 0 X 7
West of Fife 0 0 2 0 2 0 4 1 X 9

Section D

Draw 5 Saturday 16 November 8.30pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Rhins O' Galloway 0 2 1 1 1 2 0 0 7
Moray X 1 0 0 0 0 0 1 3 5
Draw 5 Saturday 16 November 8.30pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
West Lothian 0 3 3 0 1 0 2 0 9
Forth & Endrick X 1 0 0 3 0 1 0 1 6
Draw 4 Saturday 16 November 3.45pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Moray 0 0 3 0 2 0 0 1 6
West Lothian X 2 1 0 1 0 1 1 0 6
Draw 4 Saturday 16 November 3.45pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Rhins O' Galloway X 0 1 0 1 0 1 0 2 5
Upper Strathearn 1 0 4 0 1 0 1 0 7
Draw 3 Saturday 16 November 10.30am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Forth & Endrick X 0 1 1 1 0 1 0 0 4
Moray 1 0 0 0 3 0 3 1 8
Draw 3 Saturday 16 November 10.30am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Upper Strathearn X 1 0 0 2 0 0 0 0 3
West Lothian 0 1 2 0 1 1 1 1 7
Draw 2 Friday 15 November 6.15pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Forth & Endrick 0 2 2 1 1 0 2 1 9
Rhins O' Galloway X 0 0 0 0 0 3 0 0 3
Draw 2 Friday 15 November 6.15pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Moray X 0 0 0 2 1 0 0 0 3
Upper Strathearn 2 1 1 0 0 3 1 2 10
Draw 1 Friday 15 November 12.45 pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
West Lothian X 0 1 0 1 3 0 1 0 6
Rhins O' Galloway 1 0 2 0 0 1 0 1 5
Draw 1 Friday 15 November 12.45 pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Upper Strathearn X 1 0 0 0 1 2 1 0 5
Forth & Endrick 0 0 3 1 0 0 0 2 6

Section E

Draw 5 Saturday 16 November 8.30pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
North & South Esk X X X X X X X X 0
Inverness X X X X X X X X X 0
Draw 5 Saturday 16 November 8.30pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Dumfriesshire 1 2 0 4 0 0 2 3 12
Breadalbane X 0 0 2 0 3 3 0 0 8
Draw 4 Saturday 16 November 3.45pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Inverness 0 0 0 0 0 1 0 0 1
Dumfriesshire X 1 2 2 1 1 0 4 1 12
Draw 4 Saturday 16 November 3.45pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
North & South Esk X 0 0 1 2 1 0 1 1 6
Renfrewshire 2 1 0 0 0 1 0 0 4
Draw 3 Saturday 16 November 10.30am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Breadalbane X 0 1 0 0 5 1 0 3 10
Inverness 1 0 1 1 0 0 1 0 4
Draw 3 Saturday 16 November 10.30am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Renfrewshire X 0 1 4 0 0 0 3 2 10
Dumfriesshire 2 0 0 1 3 1 0 0 7
Draw 2 Friday 15 November 6.15pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Breadalbane 1 1 4 1 0 0 2 0 9
North & South Esk X 0 0 0 0 3 1 0 3 7
Draw 2 Friday 15 November 6.15pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Inverness X 1 1 1 0 1 0 1 0 5
Renfrewshire 0 0 0 3 0 2 0 3 8
Draw 1 Friday 15 November 12.45 pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Dumfriesshire X 1 0 1 1 1 1 1 0 6
North & South Esk 0 1 0 0 0 0 0 2 3
Draw 1 Friday 15 November 12.45 pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Renfrewshire X 1 0 0 0 1 2 2 3 9
Breadalbane 0 1 1 5 0 0 0 0 7

Section F

Draw 5 Saturday 16 November 8.30pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Galloway 0 0 1 1 0 2 0 0 4
Grampian X 0 1 0 0 2 0 1 1 5
Draw 5 Saturday 16 November 8.30pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
East Lothian 1 0 2 2 0 1 X X 6
Peebleshire X 0 3 0 0 1 0 X X 4
Draw 4 Saturday 16 November 3.45pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Grampian 0 0 1 1 0 0 1 2 5
East Lothian X 4 1 0 0 1 1 0 0 7
Draw 4 Saturday 16 November 3.45pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Galloway X 1 0 0 2 0 3 0 1 7
Central 0 2 3 0 1 0 1 0 7
Draw 3 Saturday 16 November 10.30am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Peebleshire X 0 0 0 2 1 0 1 0 4
Grampian 2 1 2 0 0 0 0 1 6
Draw 3 Saturday 16 November 10.30am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Central X 1 1 1 1 1 1 0 0 6
East Lothian 0 0 0 0 0 0 2 2 4
Draw 2 Friday 15 November 6.15pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Peebleshire 0 0 3 1 2 0 0 1 7
Galloway X 1 2 0 0 0 4 2 0 9
Draw 2 Friday 15 November 6.15pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Grampian X 1 0 0 1 0 2 0 1 5
Central 0 4 0 0 0 0 1 0 5
Draw 1 Friday 15 November 12.45pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Central X 1 1 0 4 0 1 0 0 7
Peebleshire 0 0 3 0 1 0 1 1 6
Draw 1 Friday 15 November 12.45pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
East Lothian X 2 0 1 1 0 2 0 0 6
Galloway 0 4 0 0 2 0 1 1 8