The Royal Caledonian Curling Club

The Royal Caledonian Curling Club

National Governing Body for Curling in Scotland

The Rink Championship

4th - 6th March 2016 - Forfar Indoor Sports

Draw Team List Preview Report

Section A

Draw 5 Saturday 5 March 5:45pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
WATERFRONT 0 1 0 1 0 1 0 2 5
KINROSS 1 X 2 0 3 0 1 0 3 0 9
Draw 5 Saturday 5 March 5:45pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
LANARKSHIRE X 0 0 0 0 0 1 0 0 1
PERTH 1 2 1 1 1 0 1 3 10
Draw 5 Saturday 5 March 5:45pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
CURL ABERDEEN 1 0 0 1 1 1 1 0 2 6
AYR 1 X 2 1 0 0 0 0 2 0 5
Draw 4 Saturday 5 March 12:15pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
CURL ABERDEEN 1 X 3 1 0 3 2 0 0 1 10
LANARKSHIRE 0 0 1 0 0 1 1 0 3
Draw 4 Saturday 5 March 12:15pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
WATERFRONT X 0 0 0 1 0 0 0 0 1
PERTH 1 1 3 0 1 2 2 2 12
Draw 4 Saturday 5 March 12:15pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
AYR 1 X 2 1 0 0 0 0 0 0 3
KINROSS 1 0 0 2 1 4 1 1 2 11
Draw 3 Friday 4 March 8:30pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
AYR 1 2 0 0 3 0 2 1 0 8
LANARKSHIRE X 0 1 1 0 1 0 0 2 5
Draw 3 Friday 4 March 8:30pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
WATERFRONT 2 0 1 0 0 0 0 0 3
CURL ABERDEEN 1 X 0 1 0 3 5 1 1 2 13
Draw 3 Friday 4 March 8:30pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
PERTH X 1 0 1 0 2 0 2 0 6
KINROSS 1 0 1 0 1 0 1 0 2 5
Draw 2 Friday 4 March 3:00pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
WATERFRONT X 0 0 1 0 3 1 2 0 7
AYR 1 2 4 0 1 0 0 0 1 8
Draw 2 Friday 4 March 3:00pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
KINROSS 1 X 0 3 0 1 0 2 0 1 7
LANARKSHIRE 0 0 1 0 1 0 1 0 3
Draw 2 Friday 4 March 3:00pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
PERTH X 0 0 0 1 0 2 0 2 5
CURL ABERDEEN 1 2 0 2 0 4 0 3 0 11
Draw 1 Friday 4 March 9:30am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
KINROSS 1 0 0 2 0 1 1 0 1 5
CURL ABERDEEN 1 X 1 0 0 2 0 0 0 0 3
Draw 1 Friday 4 March 9:30
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
PERTH 0 0 3 0 0 1 0 0 4
AYR 1 X 0 0 0 0 2 0 0 1 3
Draw 1 Friday 4 March 9:30am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
LANARKSHIRE 0 1 0 1 0 1 0 0 3
WATERFRONT X 4 0 1 0 3 0 1 1 10

Section B

Draw 5 Saturday 5 March 5:45pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
MURRAYFIELD 2 0 1 0 1 2 0 1 1 6
INVERNESS 2 X 3 0 1 0 0 3 0 0 7
Draw 5 Saturday 5 March 5:45
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
FIFE 2 X 0 2 0 0 1 0 X X 3
STIRLING 1 0 3 2 0 1 X X 7
Draw 5 Saturday 5 March 5:45pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
BRAEHEAD 2 0 0 2 4 2 0 0 0 8
AYR 2 X 2 0 0 0 0 3 1 2 8
Draw 4 Saturday 5 March 12:15pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
BRAEHEAD 2 X 0 0 1 2 1 0 2 0 6
FIFE 2 1 4 0 0 0 2 0 3 10
Draw 4 Saturday 5 March 12:15pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
MURRAYFIELD 2 X 1 0 2 1 0 0 0 1 5
STIRLING 0 2 0 0 2 1 1 0 6
Draw 4 Saturday 5 March 12:15pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
AYR 2 X 0 0 0 0 1 1 0 2 4
INVERNESS 2 1 1 0 1 0 0 1 0 4
Draw 3 Friday 4 March 8:30pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
AYR 2 0 1 0 4 0 0 0 1 6
FIFE 2 X 0 0 1 0 1 1 2 0 5
Draw 3 Friday 4 March 8:30pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
MURRAYFIELD 2 0 0 1 0 1 0 2 0 4
BRAEHEAD 2 X 0 2 0 0 0 1 0 1 4
Draw 3 Friday 4 March 8:30pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
STIRLING X 0 0 1 0 2 0 1 1 5
INVERNESS 2 2 0 0 1 0 1 0 0 4
Draw 2 Friday 4 March 3:00pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
MURRAYFIELD 2 X 1 0 1 1 0 0 1 0 4
AYR 2 0 1 0 0 2 1 0 1 5
Draw 2 Friday 4 March 3:00pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
INVERNESS 2 X 2 2 1 0 0 1 1 0 7
FIFE 2 0 0 0 3 0 0 0 1 4
Draw 2 Friday 4 March 3:00pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
STIRLING X 0 4 3 1 1 0 0 5 14
BRAEHEAD 2 1 0 0 0 0 1 2 0 4
Draw 1 Friday 4 March 9:30am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
INVERNESS 2 1 0 2 0 2 1 0 0 6
BRAEHEAD 2 X 0 2 0 3 0 0 1 1 7
Draw 1 Friday 4 March 9:30am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
STIRLING 2 1 0 2 0 5 0 2 12
AYR 2 X 0 0 2 0 1 0 2 0 5
Draw 1 Friday 4 March 9:30am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
FIFE 2 2 0 0 2 0 0 0 1 5
MURRAYFIELD 2 X 0 0 3 0 1 0 1 0 5

Section C

Draw 5 Saturday 5 March 8:30pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
MURRAYFIELD 1 1 1 0 3 0 2 0 0 7
FORFAR 1 X 0 0 1 0 1 0 3 1 6
Draw 5 Saturday 5 March 8:30pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
BORDER 1 X 1 1 1 0 0 0 2 0 5
PERTH 2 0 0 0 0 1 1 0 1 3
Draw 5 Saturday 5 March 8:30pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
FORFAR 4 0 0 0 2 0 1 1 3 7
FIFE 1 X 1 1 0 0 3 0 0 0 5
Draw 4 Saturday 5 March 3:00pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
FORFAR 4 X 0 2 1 0 1 0 0 1 5
BORDER 1 0 0 0 1 0 1 0 0 2
Draw 4 Saturday 5 March 3:00pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
MURRAYFIELD 1 X 1 1 0 2 0 1 0 0 5
PERTH 2 0 0 1 0 1 0 1 1 4
Draw 4 Saturday 5 March 3:00pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
FIFE 1 X 2 0 1 3 1 2 0 0 9
FORFAR 1 0 2 0 0 0 0 1 3 6
Draw 3 Saturday 5 March 9:30am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
FIFE 1 0 3 3 0 2 1 0 2 11
BORDER 1 X 5 0 0 1 0 0 2 0 8
Draw 3 Saturday 5 March 9:30am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
MURRAYFIELD 1 0 0 0 1 0 1 0 1 3
FORFAR 4 X 2 2 1 0 2 0 4 0 11
Draw 3 Saturday 5 March 9:30am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
PERTH 2 X 1 1 1 1 0 0 0 0 4
FORFAR 1 0 0 0 0 2 2 1 1 6
Draw 2 Friday 4 March 5:45pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
MURRAYFIELD 1 X 3 0 0 1 1 4 0 2 11
FIFE 1 0 0 1 0 0 0 3 0 4
Draw 2 Friday 4 March 5:45pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
FORFAR 1 X 1 1 0 0 0 0 3 0 5
BORDER 1 0 0 1 1 3 1 0 1 7
Draw 2 Friday 4 March 5:45pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
PERTH 2 X 0 1 0 0 0 1 0 1 3
FORFAR 4 1 0 0 2 1 0 2 0 6
Draw 1 Friday 4 March 12:15pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
FORFAR 1 X 0 1 1 0 1 0 0 1 4
FORFAR 4 3 0 0 1 0 1 2 0 7
Draw 1 Friday 4 March 12:15pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
PERTH 2 X 2 0 0 1 0 0 0 2 5
FIFE 1 0 0 1 0 0 0 1 0 2
Draw 1 Friday 4 March 12:15pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
BORDER 1 X 2 1 0 2 0 0 0 2 7
MURRAYFIELD 1 0 0 1 0 1 1 2 0 5

Section D

Draw 5 Saturday 5 March 8:30pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
CURL ABERDEEN 2 0 2 0 1 0 2 0 0 5
KINROSS 2 X 1 0 3 0 3 0 3 1 11
Draw 5 Saturday 5 March 8:30pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
FORFAR 3 1 0 1 0 0 1 1 0 4
FORFAR 2 X 0 1 0 1 2 0 0 1 5
Draw 5 Saturday 5 March 8:30pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
BRAEHEAD 1 0 1 1 1 0 3 1 X 7
INVERNESS 1 X 1 0 0 0 1 0 0 X 2
Draw 4 Saturday 5 March 3:00pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
BRAEHEAD 1 2 1 0 0 3 1 2 3 12
FORFAR 3 X 0 0 1 1 0 0 0 0 2
Draw 4 Saturday 5 March 3:00pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
CURL ABERDEEN 2 X 3 0 0 0 0 0 1 0 4
FORFAR 2 0 1 0 1 1 0 0 2 5
Draw 4 Saturday 5 March 3:00pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
INVERNESS 1 X 0 3 0 1 0 0 0 1 5
KINROSS 2 1 0 2 0 3 1 1 0 8
Draw 3 Saturday 5 March 9:30am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
INVERNESS 1 0 1 0 1 0 1 0 0 3
FORFAR 3 X 1 0 1 0 2 0 1 1 6
Draw 3 Saturday 5 March 9:30am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
CURL ABERDEEN 2 1 0 0 0 2 0 1 1 5
BRAEHEAD 1 X 0 3 1 1 0 3 0 0 8
Draw 3 Saturday 5 March 9:30am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
FORFAR 2 X 0 2 3 0 1 1 1 0 8
KINROSS 2 0 0 0 2 0 0 0 1 3
Draw 2 Friday 4 March 5:45pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
CURL ABERDEEN 2 X 0 0 0 2 3 0 1 1 7
INVERNESS 1 0 0 1 0 0 3 0 0 4
Draw 2 Friday 4 March 5:45pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
KINROSS 2 X 4 0 1 0 3 1 2 0 11
FORFAR 3 0 1 0 1 0 0 0 2 4
Draw 2 Friday 4 March 5:45pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
FORFAR 2 X 0 0 0 0 1 0 0 1 2
BRAEHEAD 1 2 1 1 2 0 2 2 0 10
Draw 1 Friday 4 March 12:15pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
BRAEHEAD 1 X 2 0 0 0 0 0 2 0 4
KINROSS 2 0 0 2 1 1 1 0 2 7
Draw 1 Friday 4 March 12:15pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
FORFAR 2 X 0 1 2 1 0 2 0 0 6
INVERNESS 1 1 0 0 0 1 0 2 1 5
Draw 1 Friday 4 March 12:15pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
FORFAR 3 X 0 2 0 2 0 2 0 3 9
CURL ABERDEEN 2 1 0 3 0 1 0 2 0 7

Quarter Finals

Game 4 Sunday 6 March 9:00am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Stirling X 2 1 0 0 1 0 1 0 X 5
C. Aberdeen 1 0 0 2 1 0 2 0 1 X 6
Game 3 Sunday 6 March 9:00am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Kinross 2 X 0 0 3 1 0 1 0 1 X 6
Forfar 4 1 0 0 0 2 0 1 0 X 4
Game 2 Sunday 6 March 9:00am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Ayr 2 X 0 0 2 0 0 0 0 X X 2
Perth 0 1 0 1 0 0 3 X X 5
Game 1 Sunday 6 March 9:00am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Murrayfield 1 X 0 0 0 0 0 0 0 X X 0
Braehead 1 2 0 0 2 1 0 2 X X 7

Semi Final

Semi Final Sunday 6 March 12:00pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Perth X 2 0 0 2 0 0 1 0 X 5
Kinross 2 0 2 0 0 2 1 0 1 X 6
Semi Final Sunday 6 March 12:00pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Braehead 1 X 0 0 1 1 0 X X X X 2
C. Aberdeen 1 2 3 0 0 3 X X X X 8

Final

Final Sunday 6 March 3:00pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
C.Aberdeen 1 X 0 2 0 3 0 3 0 X 8
Kinross 2 0 0 2 0 1 0 2 X 5