The Royal Caledonian Curling Club

The Royal Caledonian Curling Club

National Governing Body for Curling in Scotland

The Henderson Bishop

24th - 27th February 2014 - Dumfries Ice Bowl

Draw Team List Preview Report

Knockout Stages

Cherrystone Final Thursday 27 February 1.30pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Stranraer X 1 0 1 1 0 0 1 1 X 5
Lanarkshire 2 0 1 0 0 4 1 0 0 X 6
Henderson Bishop Final Thursday 27 February 1.30pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Murrayfield 1 X 1 0 0 1 0 0 2 0 X 4
Dumfries 1 0 0 2 0 2 1 0 1 X 6
Cherrystone Semi Final Thursday 27 February 9.30am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Lanarkshire 1 X 1 0 1 0 1 0 0 0 X 3
Stranraer 0 1 0 1 0 1 1 1 X 5
Cherrystone Semi Final Thursday 27 February 9.30am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Kirkcaldy X 0 0 0 0 1 0 0 X X 1
Lanarkshire 2 2 1 2 3 0 2 2 X X 12
Henderson Bishop Semi Final Thursday 27 February 9.30am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Murrayfield 1 0 0 2 0 3 0 1 1 X 7
Lockerbie X 0 1 0 2 0 1 0 0 X 4
Henderson Bishop Semi Final Thursday 27 February 9.30am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Ayr 1 0 0 1 0 1 2 X X 5
Dumfries 1 X 0 3 3 0 2 0 0 X X 8

Section A

Draw 5 Wednesday 26 February 11.30am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Border X 0 1 1 0 0 5 1 0 8
Inverness 2 0 0 1 2 0 0 1 6
Draw 5 Wednesday 26 February 11.30am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Dumfries 1 0 2 0 0 0 1 0 3 6
Murrayfield 2 X 2 0 0 1 1 0 1 0 5
Draw 4 Tuesday 25 February 4.30pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Border X 1 1 0 3 0 0 3 0 8
Lanarkshire 1 0 0 1 0 1 2 0 2 6
Draw 4 Tuesday 25 February 4.30pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Murrayfield 2 2 3 2 0 2 0 0 0 9
Inverness X 0 0 0 1 0 2 1 1 5
Draw 3 Tuesday 25 February 11.30am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Murrayfield 2 0 3 0 0 0 0 0 0 3
Lanarkshire 1 X 1 0 1 3 1 2 2 1 11
Draw 3 Tuesday 25 February 11.30am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Dumfries 1 X 2 0 1 1 2 1 0 3 10
Inverness 0 1 0 0 0 0 3 0 4
Draw 2 Monday 24 February 3.00pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Inverness X 0 1 0 0 0 0 1 2 4
Lanarkshire 1 1 0 1 2 1 2 0 0 7
Draw 2 Monday 24 February 3.00pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Dumfries 1 X 4 5 0 0 0 3 0 0 12
Border 0 0 4 2 1 0 1 1 9
Draw 1 Monday 24 February 10.00am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Murrayfield 2 X 2 0 0 1 1 1 1 2 8
Border 0 1 2 0 0 0 0 0 3
Draw 1 Monday 24 February 10.00am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Lanarkshire 1 X 1 0 0 1 1 0 0 0 3
Dumfries 1 0 4 2 0 0 1 1 3 11

Section B

Draw 5 Wednesday 26 February 11.30am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Forfar 2 0 2 0 0 0 0 4 8
Greenacres X 0 1 0 1 1 1 1 0 5
Draw 5 Wednesday 26 February 11.30am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Stranraer X 2 1 0 1 1 0 1 0 6
Stirling 0 0 2 0 0 1 0 1 4
Draw 4 Tuesday 25 February 4.30pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Forfar X 1 1 0 1 0 0 0 0 3
Stranraer 0 0 2 0 4 1 2 1 10
Draw 4 Tuesday 25 February 4.30pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Lockerbie 0 5 1 2 2 1 0 1 12
Greenacres X 1 0 0 0 0 0 2 0 3
Draw 3 Tuesday 25 February 11.30am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Stirling X 1 0 0 3 1 0 1 0 6
Forfar 0 1 1 0 0 1 0 2 5
Draw 3 Tuesday 25 February 11.30am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Lockerbie X 1 0 0 1 1 0 1 1 5
Stranraer 0 1 1 0 0 1 0 0 3
Draw 2 Monday 24 February 3.00pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Stirling X 1 1 2 0 3 0 0 3 10
Greenacres 0 0 0 1 0 1 0 0 2
Draw 2 Monday 24 February 3.00pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Forfar X 0 0 0 0 1 0 0 1 2
Lockerbie 1 2 2 1 0 4 1 0 11
Draw 1 Monday 24 February 10.00am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Stranraer X 1 1 4 1 0 2 0 4 13
Greenacres 0 0 0 0 1 0 1 0 2
Draw 1 Monday 24 February 10.00am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Lockerbie X 1 1 0 0 2 0 4 0 8
Stirling 0 0 3 1 0 1 0 3 8

Section C

Draw 5 Wednesday 26 February 2.00pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Braehead 1 X 1 1 0 0 1 1 1 0 5
Aberdeen 0 0 3 3 0 0 0 1 7
Draw 5 Wednesday 26 February 2.00pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Ayr 0 3 2 0 1 6 0 4 16
Dumfries 2 X 1 0 0 1 0 0 3 0 5
Draw 4 Wednesday 26 February 9.00am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Dumfries 2 1 0 1 0 0 0 2 0 4
Aberdeen X 0 2 0 1 1 1 0 5 10
Draw 4 Wednesday 26 February 9.00am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Braehead 1 X 0 2 0 0 0 0 0 0 2
Lanarkshire 2 1 0 4 1 2 1 1 1 11
Draw 3 Tuesday 25 February 2.00pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Dumfries 2 1 0 1 0 2 0 3 0 7
Lanarkshire 2 X 0 1 0 2 0 2 0 3 8
Draw 3 Tuesday 25 February 2.00pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Ayr X 0 4 2 0 3 0 0 1 10
Aberdeen 2 0 0 2 0 2 0 0 6
Draw 2 Tuesday 25 February 9.00am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Ayr X 4 2 3 1 3 0 3 2 18
Braehead 1 0 0 0 0 0 2 0 0 2
Draw 2 Tuesday 25 February 9.00am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Aberdeen X 0 1 0 2 0 3 0 0 6
Lanarkshire 2 1 0 2 0 2 0 0 1 6
Draw 1 Monday 24 February 12.30pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Dumfries 2 X 0 0 0 1 0 0 0 0 1
Braehead 1 1 2 1 0 2 2 2 2 12
Draw 1 Monday 24 February 12.30pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Lanarkshire 2 X 0 0 1 0 1 0 1 2 5
Ayr 1 2 0 2 0 1 0 0 6

Section D

Draw 5 Wednesday 26 February 2.00pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Perth 2 0 0 0 1 3 0 3 9
Murrayfield 1 X 0 1 0 1 0 0 3 0 5
Draw 5 Wednesday 26 February 2.00pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Kinross X 2 0 0 3 0 0 0 2 7
Kirkcaldy 0 3 2 0 1 3 1 0 10
Draw 4 Wednesday 26 February 9.00am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Perth X 3 2 0 1 0 1 0 0 7
Kinross 0 0 3 0 2 0 3 3 11
Draw 4 Wednesday 26 February 9.00am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Waterfront 0 0 0 0 0 0 1 2 3
Murrayfield 1 X 2 1 1 2 2 1 0 0 9
Draw 3 Tuesday 25 February 2.00pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Kirkcaldy X 2 0 0 0 1 0 1 0 4
Perth 0 2 0 1 0 0 0 1 4
Draw 3 Tuesday 25 February 2.00pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Waterfront X 0 1 0 2 0 2 0 1 6
Kinross 4 0 3 0 3 0 1 0 11
Draw 2 Tuesday 25 February 9.00am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Kirkcaldy X 0 1 0 0 0 0 0 4 5
Murrayfield 1 1 0 3 2 1 2 2 0 11
Draw 2 Tuesday 25 February 9.00am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Perth X 0 3 0 0 1 2 0 0 6
Waterfront 1 0 1 1 0 0 2 1 6
Draw 1 Monday 24 February 12.30pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Kinross X 0 0 0 2 0 0 0 1 3
Murrayfield 1 2 2 1 0 6 4 5 0 20
Draw 1 Monday 24 February 12.30pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Waterfront X 2 0 0 0 0 0 0 0 2
Kirkcaldy 0 4 2 1 3 1 3 2 16