The Royal Caledonian Curling Club

The Royal Caledonian Curling Club

National Governing Body for Curling in Scotland

Scottish Schools Curling Championship

11th - 13th March 2016 - Braehead Curling (Glasgow)

Draw Team List Venue Info Preview Report

Section A

Draw 5 Saturday 12 March 4.45 pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
St Joseph's Coll 1 1 0 1 0 3 1 0 0 6
Mary Erskine X 0 2 0 2 0 0 1 3 8
Draw 5 Saturday 12 March 4.45 pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Elgin Acad X 0 0 1 0 1 1 0 2 5
Lockerbie Acad 2 1 1 0 2 0 0 1 0 5
Draw 5 Saturday 12 March 4.45 pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Inverclyde 0 0 0 0 1 2 0 0 3
Stranraer Acad 2 X 2 1 2 1 0 0 1 2 9
Draw 4 Saturday 12 March 11.30 am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Inverclyde X 2 3 0 2 1 0 1 1 10
Elgin Acad 0 0 1 0 0 4 0 0 5
Draw 4 Saturday 12 March 11.30 am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
St Joseph's Coll 1 X 1 0 1 1 0 1 1 2 7
Lockerbie Acad 2 0 2 0 0 2 0 0 0 4
Draw 4 Saturday 12 March 11.30 am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Stranraer Acad 2 X 3 1 0 1 1 2 0 1 9
Mary Erskine 0 0 2 0 0 0 2 0 4
Draw 3 Friday 11 March 8.00 pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Stranraer Acad 2 0 1 0 2 1 0 2 1 7
Elgin Acad X 2 0 1 0 0 2 0 0 5
Draw 3 Friday 11 March 8.00 pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
St Joseph's Coll 1 0 0 2 4 1 0 0 1 8
Inverclyde X 2 0 0 0 0 1 1 0 4
Draw 3 Friday 11 March 8.00 pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Lockerbie Acad 2 X 0 0 0 0 2 1 1 0 4
Mary Erskine 1 2 2 0 0 0 0 1 6
Draw 2 Friday 11 March 3.15 pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
St Joseph's Coll 1 X 0 3 3 0 1 3 1 0 11
Stranraer Acad 2 1 0 0 1 0 0 0 1 3
Draw 2 Friday 11 March 3.15 pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Mary Erskine X 3 0 1 3 1 0 0 3 11
Elgin Acad 0 1 0 0 0 1 2 0 4
Draw 2 Friday 11 March 3.15 pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Lockerbie Acad 2 X 1 4 0 0 2 1 1 3 12
Inverclyde 0 0 2 1 0 0 0 0 3
Draw 1 Friday 11 March 10.00 am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Mary Erskine X 0 3 1 2 1 0 2 2 11
Inverclyde 1 0 0 0 0 2 0 0 3
Draw 1 Friday 11 March 10.00 am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Lockerbie Acad 2 0 1 0 0 0 0 0 2 3
Stranraer Acad 2 X 2 0 1 1 1 1 1 0 7
Draw 1 Friday 11 March 10.00 am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Elgin Acad X 2 0 0 0 1 0 1 0 4
St Joseph's Coll 1 0 2 2 1 0 5 0 1 11

Section B

Draw 5 Saturday 12 March 4.45 pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Hamilton Gram 0 1 0 1 0 0 2 0 4
Stranraer Acad 4 X 1 0 0 0 2 1 0 1 5
Draw 5 Saturday 12 March 4.45 pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Dumfries HS X 2 0 0 0 1 1 0 1 5
Perth Acad 0 4 0 1 0 0 0 0 5
Draw 5 Saturday 12 March 4.45 pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Forfar Acad 0 0 1 0 1 0 1 0 3
Kinross High 1 X 2 1 0 1 0 3 0 1 8
Draw 4 Saturday 12 March 11.30 am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Forfar Acad X 0 3 2 2 0 2 2 1 12
Dumfries HS 3 0 0 0 1 0 0 0 4
Draw 4 Saturday 12 March 11.30 am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Hamilton Gram X 0 0 0 1 0 0 0 X 1
Perth Acad 3 0 0 0 2 2 4 X 11
Draw 4 Saturday 12 March 11.30 am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Kinross High 1 X 1 0 3 0 0 2 2 2 10
Stranraer Acad 4 0 1 0 2 1 0 0 0 4
Draw 3 Friday 11 March 8.00 pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Kinross High 1 0 0 3 0 3 1 2 0 9
Dumfries HS X 0 4 0 1 0 0 0 1 6
Draw 3 Friday 11 March 8.00 pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Hamilton Gram 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Forfar Acad X 1 1 1 1 2 1 2 3 12
Draw 3 Friday 11 March 8.00 pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Perth Acad X 1 1 1 1 1 0 1 0 6
Stranraer Acad 4 0 0 0 0 0 1 0 1 2
Draw 2 Friday 11 March 3.15 pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Hamilton Gram X 0 1 0 1 0 0 1 0 3
Kinross High 1 2 0 1 0 2 1 0 1 7
Draw 2 Friday 11 March 3.15 pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Stranraer Acad 4 X 0 0 2 0 1 0 1 0 4
Dumfries HS 2 1 0 2 0 0 0 2 7
Draw 2 Friday 11 March 3.15 pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Perth Acad X 0 1 1 1 0 0 0 3 6
Forfar Acad 1 0 0 0 1 1 1 0 4
Draw 1 Friday 11 March 10.00 am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Stranraer Acad 4 X 1 1 0 0 0 0 3 0 5
Forfar Acad 0 0 2 2 2 3 0 1 10
Draw 1 Friday 11 March 10.00 am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Perth Acad 0 0 0 2 0 1 0 2 5
Kinross High 1 X 1 1 1 0 0 0 0 0 3
Draw 1 Friday 11 March 10.00 am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Dumfries HS X 1 0 1 1 0 0 2 0 5
Hamilton Gram 0 3 0 0 1 1 0 2 7

Section C

Draw 5 Saturday 12 March 7.00 pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Stranraer Acad 3 0 0 5 1 0 3 0 0 9
Dundee High 1 X 1 0 0 0 1 0 2 0 4
Draw 5 Saturday 12 March 7.00 pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Lockerbie Acad 1 2 0 3 0 3 2 1 1 12
Beath High X 0 1 0 2 0 0 0 0 3
Draw 5 Saturday 12 March 7.00 pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
George Heriots X 0 4 0 0 0 1 0 0 5
Wallace Hall Acad 1 0 0 4 1 0 4 1 11
Draw 4 Saturday 12 March 2.15 pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Lockerbie Acad 1 X 5 1 0 0 2 2 1 2 13
George Heriots 0 0 1 1 0 0 0 0 2
Draw 4 Saturday 12 March 2.15 pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Stranraer Acad 3 X 0 0 2 0 2 2 0 0 6
Wallace Hall Acad 3 1 0 3 0 0 4 1 12
Draw 4 Saturday 12 March 2.15 pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Beath High X 0 0 0 0 1 0 0 1 2
Dundee High 1 3 2 1 1 0 2 1 0 10
Draw 3 Saturday 12 March 9.00 am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Beath High 0 2 0 0 0 1 0 0 3
George Heriots X 1 0 3 1 1 0 1 1 8
Draw 3 Saturday 12 March 9.00 am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Stranraer Acad 3 0 1 0 1 0 3 0 1 6
Lockerbie Acad 1 X 2 0 5 0 1 0 2 0 10
Draw 3 Saturday 12 March 9.00 am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Wallace Hall Acad X 2 1 0 2 1 0 0 3 9
Dundee High 1 0 0 1 0 0 1 1 0 3
Draw 2 Friday 11 March 5.45 pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Stranraer Acad 3 X 1 1 0 1 2 3 1 1 10
Beath High 0 0 2 0 0 0 0 0 2
Draw 2 Friday 11 March 5.45 pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Dundee High 1 X 2 2 0 1 0 0 1 0 6
George Heriots 0 0 2 0 1 1 0 1 5
Draw 2 Friday 11 March 5.45 pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Wallace Hall Acad X 0 0 0 3 0 0 2 1 6
Lockerbie Acad 1 1 2 2 0 3 2 0 0 10
Draw 1 Friday 11 March 12.30 pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Dundee High 1 X 1 0 1 0 0 2 0 0 4
Lockerbie Acad 1 0 2 0 1 1 0 3 1 8
Draw 1 Friday 11 March 12.30 pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Wallace Hall Acad 1 3 3 1 0 0 3 0 11
Beath High X 0 0 0 0 1 1 0 1 3
Draw 1 Friday 11 March 12.30 pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
George Heriots 0 1 0 0 0 0 0 0 1
Stranraer Acad 3 X 4 0 3 3 5 1 1 3 20

Section D

Draw 5 Saturday 12 March 7.00 pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Perth High 0 1 1 0 3 0 0 2 7
Stranraer Acad 1 X 1 0 0 1 0 1 0 0 3
Draw 5 Saturday 12 March 7.00 pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Dundee High 2 X 1 4 2 0 2 0 3 1 13
Lockerbie Acad 3 0 0 0 1 0 1 0 0 2
Draw 5 Saturday 12 March 7.00 pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
St Joseph's Coll 2 0 2 2 0 0 0 0 2 6
Kelso High School X 3 0 0 1 1 1 1 0 7
Draw 4 Saturday 12 March 2.15 pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
St Joseph's Coll 2 X 0 2 0 3 0 0 2 3 10
Dundee High 2 0 0 1 0 1 1 0 0 3
Draw 4 Saturday 12 March 2.15 pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Perth High X 0 1 1 2 0 0 2 3 9
Lockerbie Acad 3 1 0 0 0 1 1 0 0 3
Draw 4 Saturday 12 March 2.15 pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Kelso High School X 5 0 0 2 0 1 0 1 9
Stranraer Acad 1 0 1 1 0 1 0 2 0 5
Draw 3 Saturday 12 March 9.00 am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Kelso High School 0 1 0 3 1 5 0 3 13
Dundee High 2 X 1 0 2 0 0 0 2 0 5
Draw 3 Saturday 12 March 9.00 am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Perth High 2 1 4 0 2 2 0 2 13
St Joseph's Coll 2 X 0 0 0 1 0 0 3 0 4
Draw 3 Saturday 12 March 9.00 am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Lockerbie Acad 3 X 1 0 0 3 0 0 5 3 12
Stranraer Acad 1 0 3 1 0 4 1 0 0 9
Draw 2 Friday 11 March 5.45 pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Perth High X 0 0 0 2 2 0 1 0 5
Kelso High School 2 2 2 0 0 2 0 1 9
Draw 2 Friday 11 March 5.45 pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Stranraer Acad 1 X 0 2 1 0 0 4 2 2 11
Dundee High 2 1 0 0 2 1 0 0 0 4
Draw 2 Friday 11 March 5.45 pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Lockerbie Acad 3 X 1 0 0 0 0 1 0 1 3
St Joseph's Coll 2 0 2 2 1 2 0 3 0 10
Draw 1 Saturday 12 March 12.30 pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Stranraer Acad 1 X 4 0 1 0 3 0 2 0 10
St Joseph's Coll 2 0 1 0 2 0 1 0 0 4
Draw 1 Friday 11 March 12.30 pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Lockerbie Acad 3 X 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Kelso High School 3 1 1 1 2 1 1 2 12
Draw 1 Friday 11 March 12.30 pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Dundee High 2 0 0 0 0 2 0 0 0 2
Perth High X 2 1 1 1 0 1 1 2 9

Quarter Finals

Quarter Final Sunday 13 March 9.00 am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Wallace Hall Academy 0 0 4 2 0 1 0 X X 7
Kelso high X 1 0 0 0 1 0 1 X X 3
Quarter Final Sunday 13 March 9.00 am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Kinross High 0 1 0 0 0 1 1 1 0 4
Stranraer Academy 2 X 1 0 1 0 2 0 0 0 2 6
Quarter Final Sunday 13 March 9.00 am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Lockerbie Academy 1 X 0 0 0 2 0 2 1 0 0 5
Perth High school 0 1 1 0 1 0 0 2 2 7
Quarter Final Sunday 13 March 9.00 am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Perth Academy X 1 1 4 1 0 2 0 X X 9
St Joesephs College 1 0 0 0 0 1 0 1 X X 2

Semi Finals

Semi Final Sunday 13 March 12.00 pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Stranraer Academy 2 X 0 0 0 0 0 0 X X X 0
Perth High School 2 2 3 1 1 1 X X X 10
Semi Final Sunday 13 March 12.00 pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Perth Academy X 0 0 1 3 1 0 5 X X 10
Wallace Hall Academy 0 1 0 0 0 2 0 X X 3

Final

Final Sunday 13 March 3.00pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Perth High 0 1 0 0 0 0 1 X X 2
Perth Academy X 0 0 1 1 2 2 0 X X 6