The Royal Caledonian Curling Club

The Royal Caledonian Curling Club

National Governing Body for Curling in Scotland

Scottish Province Championship

14th - 16th November 2014 - Greenacres Curling Rink (Howwood)

Draw Team List Preview Report

The Scottish Province Championship is competed for by club teams representing their local Province. Each Province holds its own qualifying competition and the winners represent their local province at the Championship.

Section A

Draw 5 Saturday 15 November 6.15pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Moray 0 5 3 2 1 0 2 3 16
West of Fife X 1 0 0 0 0 1 0 0 2
Draw 5 Saturday 15 November 6.15pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Rhins O Galloway 1 0 0 1 0 1 0 0 0 2
Ayrshire X 3 2 0 4 0 1 0 0 10
Draw 4 Saturday 15 November 12.45
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
West of Fife 0 2 1 1 0 0 1 0 5
Rhins O Galloway 1 X 1 0 0 0 1 1 0 1 4
Draw 4 Saturday 15 November 12.45
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Moray X 0 0 1 2 0 0 1 0 4
Strathmore 2 2 0 0 1 3 0 1 9
Draw 3 Friday 14 November 8.30
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Ayrshire X 5 1 0 1 2 0 4 2 15
West of Fife 0 0 1 0 0 1 0 0 2
Draw 3 Friday 14 November 8.30
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Strathmore X 2 0 2 4 6 0 1 2 17
Rhins O Galloway 1 0 1 0 0 0 3 0 0 4
Draw 2 Friday 14 November 3.45pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Ayrshire 1 0 1 1 1 0 0 0 4
Moray X 0 2 0 0 0 1 1 1 5
Draw 2 Friday 14 November 3.45pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
West of Fife X 0 1 1 0 0 0 0 0 2
Strathmore 4 0 0 2 4 3 2 3 18
Draw 1 Friday 14 November 10.30am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Strathmore X 0 0 3 1 2 0 1 0 7
Ayrshire 0 1 0 0 0 1 0 4 6
Draw 1 Friday 14 November 10.30am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Rhins O Galloway 1 X 0 0 0 0 1 0 0 0 1
Moray 4 1 3 1 0 4 2 1 16

Section B

Draw 5 Saturday 15 November 6.15pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Rhins O Galloway 2 0 1 0 3 0 4 0 1 9
Upper Strathearn X 1 0 4 0 1 0 2 0 8
Draw 5 Saturday 15 November 6.15pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Dunbartonshire 0 0 2 0 0 1 2 0 5
Stewartry X 2 2 0 1 4 0 0 2 11
Draw 4 Saturday 15 November 12.45
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Upper Strathearn 0 0 0 0 0 0 0 1 1
Dunbartonshire X 2 1 1 3 1 2 4 0 14
Draw 4 Saturday 15 November 12.45
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Rhins O Galloway 2 X 1 0 0 5 0 0 0 1 7
Inverness 0 1 1 0 1 1 0 0 4
Draw 3 Friday 14 November 8.30
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Stewartry X 3 3 0 3 0 1 0 1 11
Upper Strathearn 0 0 3 0 1 0 1 0 5
Draw 3 Friday 14 November 8.30
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Inverness X 1 0 0 0 0 0 0 0 1
Dunbartonshire 0 1 1 2 1 2 3 1 11
Draw 2 Friday 14 November 3.45pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Stewartry 0 3 1 0 3 0 2 1 10
Rhins O Galloway 2 X 1 0 0 1 0 1 0 0 3
Draw 2 Friday 14 November 3.45pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Upper Strathearn X 0 0 1 2 0 2 1 1 7
Inverness 4 2 0 0 2 0 0 0 8
Draw 1 Friday 14 November 10.30am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Dunbartonshire X 7 0 2 0 2 1 1 0 13
Rhins O Galloway 2 0 1 0 1 0 0 0 1 3
Draw 1 Friday 14 November 10.30am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Inverness X 0 0 1 1 1 0 0 1 4
Stewartry 0 1 0 0 0 6 2 0 9

Section C

Draw 5 Saturday 15 November 6.15pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Glasgow 0 0 1 0 2 0 1 0 4
Dumfriesshire X 1 1 0 1 0 3 0 2 8
Draw 5 Saturday 15 November 6.15pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Loch Leven 2 3 1 0 1 1 0 2 10
Stirlingshire 1 X 0 0 0 1 0 0 3 0 4
Draw 4 Saturday 15 November 12.45
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Dumfriesshire 0 0 1 0 1 1 0 1 4
Loch Leven X 2 0 0 2 0 0 0 0 4
Draw 4 Saturday 15 November 12.45
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Glasgow X 1 0 0 0 0 0 0 0 1
Midlothian 0 1 1 1 2 1 2 1 9
Draw 3 Friday 14 November 8.30
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Stirlingshire 1 X 0 0 1 0 2 0 2 0 5
Dumfriesshire 2 2 0 2 0 5 0 1 12
Draw 3 Friday 14 November 8.30
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Midlothian X 0 1 0 1 0 1 0 0 3
Loch Leven 1 0 1 0 3 0 2 1 8
Draw 2 Friday 14 November 3.45pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Stirlingshire 1 0 0 0 3 1 1 0 0 5
Glasgow X 4 1 1 0 0 0 1 1 8
Draw 2 Friday 14 November 345pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Dumfriesshire X 2 1 2 0 0 4 0 0 9
Midlothian 0 0 0 1 1 0 1 2 5
Draw 1 Friday 14 November 10.30am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Loch Leven X 4 1 0 2 1 1 2 2 13
Glasgow 0 0 1 0 0 0 0 0 1
Draw 1 Friday 14 November 10.30am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Midlothian X 4 1 1 0 3 1 3 0 13
Stirlingshire 1 0 0 0 2 0 0 0 2 4

Section D

Draw 5 Saturday 15 November 8.30pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Central 0 1 0 2 0 3 1 1 8
North Eastern X 1 0 3 0 1 0 0 0 5
Draw 5 Saturday 15 November 8.30pom
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Lanarkshire 0 0 2 1 0 1 0 0 4
West Lothian X 1 2 0 0 4 0 0 0 7
Draw 4 Saturday 15 November 3.00pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
West Lothian 1 0 2 0 0 0 0 4 7
Central X 0 4 0 1 2 4 1 0 12
Draw 4 Saturday 15 November 3.00pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Lanarkshire X 0 0 0 1 0 1 0 0 2
Breadalbane 1 1 3 0 1 0 2 2 10
Draw 3 Saturday 15 November 10.30am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
North Eastern X 1 0 0 1 1 0 4 0 7
West Lothian 0 1 1 0 0 2 0 1 5
Draw 3 Saturday 15 November 10.30
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Breadalbane X 0 1 0 0 2 0 0 1 4
Central 1 0 4 2 0 2 2 0 11
Draw 2 Friday 14 November 6.15pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
North Eastern 2 1 2 0 0 0 0 0 5
Lanarkshire X 0 0 0 2 1 1 0 1 5
Draw 2 Friday 14 November 6.15pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
West Lothian X 0 1 2 0 2 0 2 1 8
Breadalbane 1 0 0 1 0 2 0 0 4
Draw 1 Friday 14 November 12.45pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Central X 0 3 1 0 4 0 0 1 9
Lanarkshire 1 0 0 1 0 1 0 0 3
Draw 1 Friday 14 November 12.45pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Breadalbane X 0 3 0 3 1 0 5 1 13
North Eastern 0 0 1 0 0 1 0 0 2

Section E

Draw 5 Saturday 15 November 8.30pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
East Lothian 1 0 1 0 0 0 0 1 3
Renfrewshire 2 X 0 2 0 1 0 1 1 0 5
Draw 5 Saturday 15 November 8.30pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Border 0 2 2 2 2 3 0 3 14
Stirlingshire 2 X 1 0 0 0 0 0 2 0 3
Draw 4 Saturday 15 November 3.00pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Renfrewshire 2 0 0 0 0 0 0 1 1 2
Border X 3 1 2 2 2 1 0 0 11
Draw 4 Saturday 15 November 3.00pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
East Lothian X 1 0 1 0 1 0 0 1 4
Galloway 0 1 0 2 0 3 2 0 8
Draw 3 Saturday 15 November 10.30am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Stirlingshire 2 X 2 2 0 3 0 0 2 2 11
Renfrewshire 2 0 0 1 0 1 1 0 0 3
Draw 3 Saturday 15 November 10.30am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Galloway X 1 0 2 0 3 0 2 0 8
Border 0 1 0 2 0 2 0 2 7
Draw 2 Friday 14 November 6.15pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Stirlingshire 2 3 1 1 1 0 0 2 3 11
East Lothian X 0 0 0 0 2 1 0 0 3
Draw 2 Friday 14 November 6.15pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Renfrewshire 2 X 0 0 3 0 0 0 0 0 3
Galloway 2 3 0 2 3 4 1 1 16
Draw 2 Friday 14 November 12.45pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Border X 0 0 0 1 0 2 1 1 5
East Lothian 2 1 2 0 1 0 0 0 6
Draw 1 Friday 14 November 12.45pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Galloway X 2 0 0 1 0 1 0 2 6
Stirlingshire 2 0 2 1 0 5 0 1 0 9

Section F

Draw 5 Saturday 15 November 8.30pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Forth & Endrick 3 0 3 2 0 1 0 0 9
Renfrewshire 1 X 0 1 0 0 1 0 1 2 5
Draw 4 Saturday 15 November 3.00pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Dundee 0 1 1 3 0 1 0 0 6
Forth & Endrick X 2 0 0 0 2 0 3 1 8
Draw 4 Saturday 15 November 3.00pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Peebleshire X 0 0 0 2 0 0 1 0 3
Angus 4 4 1 0 4 2 0 4 19
Draw 3 Saturday 15 November 10.30am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Renfrewshire 1 X 1 0 1 1 0 4 0 1 8
Dundee 0 0 0 0 1 0 1 0 2
Draw 3 Saturday 15 November 10.30am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Angus X 0 1 0 2 1 0 0 1 5
Forth & Endrick 1 0 1 0 0 3 0 0 5
Draw 2 Friday 14 November 6.15pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Renfrewshire 1 1 1 0 2 2 0 0 2 8
Peebleshire X 0 0 1 0 0 1 1 0 3
Draw 2 Friday 14 November 6.15pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Dundee X 1 0 1 0 2 0 0 1 5
Angus 0 2 0 3 0 6 1 0 12
Draw 1 Friday 14 November 12.45pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Forth & Endrick X 0 4 2 0 1 3 0 0 10
Peebleshire 2 0 0 2 0 0 1 1 6
Draw 1 Friday 14 November 12.45pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Angus X 0 1 1 1 0 3 0 0 6
Renfrewshire 1 1 0 0 0 4 0 2 5 12

Knockout Stages

Low Road Final Sunday 16 November 2.45PM
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
STIRLINGSHIRE 2 X 0 0 1 0 0 3 0 3 X 7
MORAY 0 0 0 1 1 0 2 0 X 4
High Road Final 2.45PM
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
CENTRAL 0 2 0 0 2 0 1 0 X 5
STRATHMORE X 3 0 0 1 0 3 0 0 X 7
High Road Semi Final Sunday 16 November 11.45
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
LOCH LEVEN 0 0 1 1 1 0 0 0 X 3
STRATHMORE X 0 2 0 0 0 2 1 0 X 5
High Road Semi Final Sunday 16 November 11.45
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
CENTRAL X 0 5 0 1 1 0 1 0 X 8
STEWARTRY 1 0 1 0 0 1 0 0 X 3
Low Road Semi Final Sunday 16 November 11.45
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
RENFREWSHIRE X 0 0 0 2 1 0 1 0 X 4
STIRLINGSHIRE 2 0 2 1 0 0 3 0 1 X 7
Low Road Semi Final Sunday 16 November
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
MORAY 3 0 0 2 1 0 4 0 X 10
BREDALBANE X 0 2 1 0 0 1 0 0 X 4
High Road Quarter Final Sunday 16 November 9.00am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
LOCH LEVEN X 0 1 0 2 3 2 0 0 X 8
FORTH & ENDRICK 0 0 1 0 0 0 2 0 X 3
High Road Quarter Final Sunday 16 November 9.00am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
STEWARTRY X 0 1 0 3 0 0 0 4 X 8
GALLOWAY 1 0 1 0 2 1 0 0 X 5
High Road Quarter Final Sunday 16 November 9.00am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
CENTRAL X 2 0 0 1 2 0 0 2 X 7
DUMFRIESSHIRE 0 2 0 0 0 0 1 0 X 3
High Road Quarter Final Sunday 16 November 9.00am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
STRATHMORE X 1 1 0 0 2 0 4 0 X 8
DUNBARTONSHIRE 0 0 1 2 0 2 0 0 X 5