The Royal Caledonian Curling Club

The Royal Caledonian Curling Club

National Governing Body for Curling in Scotland

Henderson Bishop Trophy

23rd - 26th February 2015 - Border Ice Rink (Kelso)

Draw Team List Preview Report

Section A

Draw 5 Wednesday 25 February 12.00noon
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Kinross X 4 1 0 3 1 0 X X 9
Perth 0 0 1 0 0 3 X X 4
Draw 5 Wednesday 25 February 12.00noon
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Lanarkshire 1 0 1 0 0 0 0 0 X 1
Ayr X 1 0 1 1 1 2 1 X 7
Draw 4 Tuesday 24 February 4.30pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Ayr 2 0 1 1 2 0 0 3 9
Perth X 0 1 0 0 0 1 1 0 3
Draw 4 Tuesday 24 February 4.30pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Kinross X 0 0 0 0 0 1 0 0 1
Lanarkshire 2 2 1 1 1 2 0 2 2 11
Draw 3 Tuesday 24 February 11.30am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Ayr X 0 1 1 0 1 0 2 0 5
Lanarkshire 2 1 0 0 2 0 1 0 1 5
Draw 3 Tuesday 24 February 11.30am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Lanarkshire 1 X 1 0 2 2 0 0 6 1 12
Perth 0 1 0 0 2 2 0 0 5
Draw 2 Monday 23 February 3.30pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Lanarkshire 1 X 2 1 1 3 1 0 0 0 8
Kinross 0 0 0 0 0 1 1 1 3
Draw 2 Monday 23 February 3.30pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Perth X 0 3 1 0 0 1 3 0 8
Lanarkshire 2 1 0 0 5 1 0 0 3 10
Draw 1 Monday 23 February 10.30am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Ayr X 1 0 0 3 0 2 0 1 7
Kinross 0 1 1 0 4 0 1 0 7
Draw 1 Monday 23 February 10.30am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Lanarkshire 2 X 1 0 0 2 2 0 0 2 7
Lanarkshire 1 0 4 2 0 0 2 2 0 10

Section B

Draw 5 Wednesday 25 February 12.00noon
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Inverness 0 0 0 0 0 0 1 X 1
Border 2 X 1 1 1 1 1 1 0 0 6
Draw 5 Wednesday 25 February 12.00noon
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Braehead X 0 0 2 0 4 1 1 X 8
Kirkcaldy 1 1 0 2 0 0 0 X 4
Draw 4 Tuesday 24 February 4.30pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Inverness X 0 1 2 0 0 0 3 2 8
Braehead 1 0 0 3 1 2 0 0 7
Draw 3 Tuesday 24 February 11.30am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Kirkcaldy X 2 0 2 0 1 0 0 0 5
Inverness 0 2 0 4 0 4 1 1 12
Draw 4 Tuesday 24 February 4.30pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Forfar 1 2 0 2 0 1 0 0 6
Border 2 X 0 0 1 0 2 0 1 2 6
Draw 3 Tuesday 24 February 11.30am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Forfar X 1 1 1 2 0 0 0 0 5
Braehead 0 0 0 0 2 1 1 3 7
Draw 2 Monday 23 February 3.30pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Kirkcaldy X 2 1 1 0 1 1 0 0 6
Border 2 0 0 0 4 0 0 3 1 8
Draw 2 Monday 23 February 3.30pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Inverness X 1 0 1 1 1 0 5 2 11
Forfar 0 2 0 0 0 1 0 0 3
Draw 1 Monday 23 February 10.30am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Braehead X 1 2 0 3 1 1 0 0 8
Border 2 0 0 6 0 0 0 2 3 11
Draw 1 Monday 23 February 10.30am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Forfar X 1 0 1 0 1 4 0 1 8
Kirkcaldy 0 3 0 1 0 0 1 0 5

Section C

Draw 5 Wednesday 25 February 2.30pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Murrayfield 2 X 1 1 0 4 0 4 X X 10
Waterfront 0 0 1 0 2 0 X X 3
Draw 5 Wednesday 25 February 2.30pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Murrayfield 1 0 1 1 1 0 2 1 0 6
Dumfries X 1 0 0 0 2 0 0 3 6
Draw 4 Wednesday 25 February 9.30am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Dumfries 0 2 0 2 0 5 0 1 10
Waterfront X 1 0 1 0 1 0 1 0 4
Draw 4 Wednesday 25 February 9.30am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Murrayfield 2 X 0 0 3 0 0 2 2 0 7
Lockerbie 1 1 0 3 1 0 0 1 7
Draw 3 Tuesday 24 February 2.00pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Dumfries 1 0 1 0 0 0 2 3 7
Lockerbie X 0 4 0 1 1 1 0 0 7
Draw 3 Tuesday 24 February 2.00pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Murrayfield 1 X 1 2 1 1 2 3 0 2 12
Waterfront 0 0 0 0 0 0 2 0 2
Draw 2 Tuesday 24 February 9.00am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Murrayfield 1 X 1 2 2 0 1 0 0 1 7
Murrayfield 2 0 0 0 3 0 1 1 0 5
Draw 2 Tuesday 24 February 9.00am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Waterfront X 1 2 0 0 2 1 0 0 6
Lockerbie 0 0 2 4 0 0 2 1 9
Darw 1 Monday 23 February 1.00pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Dumfries X 1 0 0 2 0 1 1 2 7
Murrayfield 2 0 1 3 0 1 0 0 0 5
Draw 1 Monday 23 February 1.00pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Lockerbie X 0 1 0 3 1 0 0 0 5
Murrayfield 1 0 0 1 0 0 2 1 1 5

Section D

Draw 5 Wednesday 25 February 2.30pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Border 1 X 0 1 3 0 1 0 1 0 6
Greenacres 2 0 0 1 0 2 0 2 7
Draw 4 Wednesday 25 February 9.30am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Aberdeen X 0 1 0 0 1 0 3 1 6
Border 1 1 0 1 1 0 1 0 0 4
Draw 5 Wednesday 25 February 2.30pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Aberdeen 1 0 0 1 0 1 0 4 7
Stranraer X 0 3 1 0 3 0 1 0 8
Draw 4 Wednesday 25 February 9.30am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Stirling 1 0 1 0 1 3 0 1 7
Stranraer X 0 2 0 1 0 0 3 0 6
Draw 3 Tuesday 24 February 2.00pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Greenacres X 3 0 0 3 0 0 0 0 6
Aberdeen 0 2 3 0 2 2 1 3 13
Draw 3 Tuesday 24 February 2.00pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Stirling X 2 0 0 1 0 2 0 1 6
Border 1 0 3 2 0 1 0 1 0 7
Draw 2 Tuesday 24 February 9.00am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Greenacres X 1 1 2 2 0 2 0 4 12
Stranraer 0 0 0 0 2 0 1 0 3
Draw 2 Tuesday 24 February 9.00am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Aberdeen X 0 1 2 0 0 1 0 0 4
Stirling 1 0 0 2 1 0 1 1 6
Draw 1 Monday 23 February 1.00pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Border 1 X 2 0 0 1 0 1 0 3 7
Stranraer 0 1 2 0 2 0 0 0 5
Draw 1 Monday 23 February 1.00pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 Score
Stirling X 1 0 1 0 0 1 0 0 3
Greenacres 0 1 0 2 1 0 3 1 8

Knockout Stages

Cherrystone - Final Thursday 26 February 1.30pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE EEE Score
Dumfries X 2 0 2 0 2 0 1 1 X X 8
Lanarkshire 1 0 1 0 3 0 1 0 0 X X 5
Henderson Bishop - Final Thursday 26 February 1.30pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE EEE Score
Murrayfield 1 1 0 1 1 1 1 0 3 X X 8
Border 2 X 0 1 0 0 0 0 3 0 X X 4
Cherrystone - Semi Final Thursday 26 February 10.00am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE EEE Score
Lanarkshire 1 X 1 2 0 2 0 1 0 1 X X 7
Aberdeen 0 0 2 0 2 0 1 0 X X 5
Cherrystone - Semi Final Thursday 26 February 10.00am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE EEE Score
Dumfries X 2 0 0 0 2 2 0 2 X X 8
Inverness 0 2 1 3 0 0 1 0 X X 7
Henderson Bishop Semi Thursday 26 February 1000
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE EEE Score
Murrayfield 1 X 3 1 0 1 0 1 3 X X X 9
Ayr 0 0 1 0 1 0 0 X X X 2
Henderson Bishop - Semi Final Thursday 26 February 10.00am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE EEE Score
Border 2 X 2 0 2 1 0 1 0 1 X X 7
Greenacres 0 1 0 0 2 0 3 0 X X 6