The Royal Caledonian Curling Club

The Royal Caledonian Curling Club

National Governing Body for Curling in Scotland

Asham Under 17 Slam – The Baljaffray Trophy

29th - 30th November 2014 - Greenacres Curling Rink (Howwood)

Draw Team List Leaderboard Rules Preview Report
Asham U17 Web

The Asham Under 17 Slam comprises five events with points being awarded at each event. This competition offers young curlers the chance of success in their own age group and an added incentive is the coveted top prize of secured places at the World Curling Federation Camp in Fussen, Germany. The top three results will be accumulated to determine the overall winner and a winning girls team.

Section A

Draw 3 Saturday 29 November 4.30pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Aitken 3 2 2 0 0 3 10
Morton X 0 0 0 2 2 0 4
DRaw 3 Saturday 29 November 4.30pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
McNay X 1 0 0 0 4 0 5
Shaw 0 0 1 2 0 1 4
Draw 2 Saturday 29 November 1.00pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Aitken X 1 1 0 0 1 0 3
McNay 0 0 4 1 0 4 9
Draw 2 Saturday 29 November 1.00pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Shaw X 0 2 1 0 0 4 7
Morton 2 0 0 2 1 0 5
Draw 1 Saturday 29 November 9.30am
H 1 2 3 4 5 6 Score
Morton X 0 0 1 2 0 0 3
McNay 1 1 0 0 4 1 7
Draw 1 Saturday 29 November 9.30am
H 1 2 3 4 5 6 Score
Shaw X 3 3 0 2 0 0 8
Aitken 0 0 1 0 1 1 3

Section B

Draw 3 Saturday 29 November 4.30pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
McConnell 0 0 2 0 0 0 2
Lockhart X 4 1 0 3 0 2 10
Draw 3 Saturday 29 November 4.30pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Al-Saffar X 0 0 1 0 1 0 2
Waterfront 2 2 1 0 1 0 1 5
Draw 2 Saturday 29 November 1.00pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
McConnell X 0 2 0 0 0 0 2
Al-Saffar 1 0 1 3 1 1 7
Draw 2 Saturday 29 November 1.00pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Waterfront 2 X 0 0 0 0 0 0 0
Lockhart 4 2 1 1 3 0 11
Draw 1 Saturday 29 November 9.30am
H 1 2 3 4 5 6 Score
Lockhart X 0 2 0 0 4 0 6
Al-Saffar 1 0 1 1 0 2 5
Draw 1 Saturday 29 November 9.30am
H 1 2 3 4 5 6 Score
Waterfront 2 X 2 0 0 0 1 0 3
McConnell 0 1 6 4 0 1 12

Section C

Draw 3 Saturday 29 November 4.30pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Beattie 0 2 0 0 1 0 3
Kerr X 1 0 1 2 0 3 7
Draw 3 Saturday 29 November 4.30pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
MacDonald X 1 0 0 1 1 1 4
C Howat 0 1 1 0 0 0 2
Draw 2 Saturday 29 November 1.00pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Beattie X 0 0 2 0 0 1 3
MacDonald 3 1 0 1 1 0 6
Draw 2 Saturday 29 November 1.00pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
C Howat X 0 2 0 0 1 0 3
Kerr 3 0 2 3 0 1 9
Draw 1 Saturday 29 November 9.30pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Kerr 0 1 0 1 1 0 3
MacDonald X 4 0 1 0 0 2 7
Draw 1 Saturday 29 November 9.30am
H 1 2 3 4 5 6 Score
C Howat X 0 2 2 2 0 1 7
Beattie 1 0 0 0 1 0 2

Section D

Draw 3 Saturday 29 November 6.00pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Gilmore 0 1 0 2 0 0 3
Adam Keron X 1 0 2 0 3 0 6
Draw 3 Saturday 29 November 6.00pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Waterfront 1 X 2 1 1 0 3 1 8
Hamilton 0 0 0 1 0 0 1
Draw 2 Saturday 29 November 2.30pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Gilmore X 0 0 0 2 1 1 4
Waterfront 1 1 1 2 0 0 0 4
Draw 2 Saturday 29 November 2.30pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Hamilton X 0 0 0 1 0 2 3
Adam Keron 1 1 1 0 2 0 5
Draw 1 Saturday 29 November 11.00am
H 1 2 3 4 5 6 Score
Adam Keron X 0 0 1 0 0 0 1
Waterfront 1 0 1 0 1 1 1 4
Draw 1 Saturday 29 November 11.00am
H 1 2 3 4 5 6 Score
Hamilton X 0 0 0 1 0 2 3
Gilmore 3 1 1 0 2 0 7

Section E

Draw 3 Saturday 29 November 6.00pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
MacDiarmid 1 0 1 0 2 0 4
Whyte X 0 2 0 3 0 1 6
Draw 3 Saturday 29 November 6.00pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Davie X 0 0 0 1 0 0 1
Carson 1 2 1 0 3 2 9
Draw 2 Saturday 29 November 2.30pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
MacDiarmid X 1 2 1 1 2 0 7
Davie 0 0 0 0 0 1 1
Draw 2 Saturday 29 November 2.30pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Carson X 1 0 3 1 0 0 5
Whyte 0 2 0 0 2 2 6
Draw 1 Saturday 29 November 11.00am
H 1 2 3 4 5 6 Score
Whyte 2 3 1 1 0 1 8
Davie X 0 0 0 0 1 0 1
Draw 1 Saturday 29 November 11.00am
H 1 2 3 4 5 6 Score
Carson 2 0 0 0 0 1 3
MacDiarmid X 0 1 2 1 1 0 5

Section F

Draw 3 Saturday 29 November 6.00pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Drummond 3 0 1 1 0 1 6
Cormack X 0 1 0 0 1 0 2
Draw 3 Saturday 29 November 6.00pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Farmer X 0 0 2 0 1 0 3
Dakers 2 1 0 1 0 1 5
Draw 2 Saturday 29 November 2.30pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Drummond X 1 1 1 1 0 1 5
Farmer 0 0 0 0 2 0 2
Draw 2 Saturday 29 November 2.30pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Dakers X 1 0 0 0 1 0 2
Cormack 0 2 1 1 0 1 5
Draw 1 Saturday 29 November 11.00am
H 1 2 3 4 5 6 Score
Cormack X 1 3 2 0 3 0 9
Farmer 0 0 0 1 0 4 5
Draw 1 Saturday 29 November 11.00am
H 1 2 3 4 5 6 Score
Dakers 0 2 1 0 1 0 4
Drummond X 2 0 0 1 0 2 5

Knockout Stages

HR Final Sunday 30 November 2.00pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
McNay 0 0 1 0 0 0 0 0 X 1
Whyte X 2 1 0 2 0 3 0 0 X 8
LR Final Sunday 30 November 2.00pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Kerr X 0 0 0 3 0 0 0 0 0 3
MacDiarmid 2 4 2 0 3 1 0 0 0 12
HR Semi Final Sunday 30 November 12.00noon
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Drummond X 1 0 0 0 1 0 X X X 2
Whyte 0 1 2 4 0 1 X X X 8
HR Semi Final Sunday 30 November 12.00noon
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Lockhart 0 0 0 1 0 1 X X X 2
McNay X 0 2 1 0 2 0 X X X 5
LR Semi Final Sunday 30 November 12.00noon
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Kerr X 0 1 0 1 1 2 X X X 5
Adam Keron 1 0 1 0 0 0 X X X 2
LR Semi Final Sunday 30 November 12.00noon
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
MacDiarmid X 3 0 5 3 2 0 X X X 13
Al-Saffar 0 1 0 0 0 0 X X X 1
HR Quarter Final Sunday 30 November 10.00am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
MacDonald X 1 0 2 1 0 0 X X X 4
McNay 0 4 0 0 6 0 X X X 10
HR Quarter Final Sunday 30 November 10.00am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Waterfront 1 2 0 2 0 0 3 X X X 7
Whyte X 0 3 0 3 2 0 X X X 8
LR Quarter Final Sunday 30 November 10.00am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Shaw 1 2 0 0 0 0 X X X 3
Adam Keron X 0 0 1 1 1 1 X X X 4
LR Quarter Final Sunday 30 November 10.00am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Cormack X 0 0 0 0 6 0 X X X 6
Al-Saffar 0 2 4 1 0 1 X X X 8