The Royal Caledonian Curling Club

The Royal Caledonian Curling Club

National Governing Body for Curling in Scotland

Asham Under 17 Slam – The Stevenson Trophy

27th - 28th September 2014 - Lockerbie Ice Rink

Team List Draw Leaderboard Rules Preview Report
Asham U17 Web

The Asham Under 17 Slam comprises five events with points being awarded at each event. This competition offers young curlers the chance of success in their own age group and an added incentive is the coveted top prize of secured places at the World Curling Federation Camp in Fussen, Germany. The top three results will be accumulated to determine the overall winner and a winning girls team.

Section A

Draw 3 Saturday 27 September 4.30pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Waterfront 1 1 3 0 1 0 1 6
Kerr X 0 0 1 0 1 0 2
Draw 3 Saturday 27 September 4.30pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Beattie X 0 0 0 1 0 1 2
Cormack 1 7 1 0 3 0 12
Draw 2 Saturday 27 September 12.00 noon
H 1 2 3 4 5 6 Score
Cormack X 0 1 2 1 0 0 4
Kerr 1 0 0 0 2 1 4
Draw 2 Saturday 27 September 12.00 noon
H 1 2 3 4 5 6 Score
Waterfront 1 X 0 2 1 1 1 2 7
Beattie 2 0 0 0 0 0 2
Draw 1 Saturday 27 September 9.00am
H 1 2 3 4 5 6 Score
Cormack X 1 1 0 0 1 0 3
Waterfront 1 0 0 0 0 2 0 2
Draw 1 Saturday 27 September 9.00am
H 1 2 3 4 5 6 Score
Kerr X 2 2 3 0 1 0 8
Beattie 0 0 0 1 0 2 3

Section B

Draw 3 Saturday 27 September 4.30pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Beattie 0 2 2 0 0 0 4
Al-Saffar X 2 0 0 1 4 1 8
Draw 3 Saturday 27 September 4.30pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Carson X 2 0 0 3 0 1 6
Drummond 0 1 1 0 1 0 3
Draw 2 Saturday 27 September 1.30pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Beattie X 0 0 0 0 0 1 1
Carson 2 4 1 1 3 0 11
Draw 2 Saturday 27 September 12.00 noon
H 1 2 3 4 5 6 Score
Drummond X 0 1 2 0 0 1 4
Al-Saffar 1 0 0 1 1 0 3
Draw 1 Saturday 27 September 9.00am
H 1 2 3 4 5 6 Score
Al-Saffar X 0 0 0 1 0 1 2
Carson 3 3 2 0 2 0 10
Draw 1 Saturday 27 September 9.00am
H 1 2 3 4 5 6 Score
Drummond X 0 4 1 0 0 2 7
Beattie 1 0 0 3 4 0 8

Section C

Draw 3 Saturday 27 September 6.00pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Davie 0 3 0 0 0 2 5
Moodie X 3 0 2 2 3 0 10
Draw 3 Saturday 27 September 6.00pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
MacDonald X 0 1 0 0 0 1 2
Shaw 3 0 2 2 1 0 8
Draw 2 Saturday 27 September 1.30pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Davie X 1 0 0 1 0 2 4
MacDonald 0 1 1 0 1 0 3
Draw 2 Saturday 27 September 1.30pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Shaw X 0 1 0 1 2 2 6
Moodie 1 0 3 0 0 0 4
Draw 1 Saturday 27 September 10.30am
H 1 2 3 4 5 6 Score
Moodie X 2 0 0 0 1 0 3
MacDonald 0 5 2 1 0 2 10
Draw 1 Saturday 27 September 9.00am
H 1 2 3 4 5 6 Score
Shaw X 1 3 0 3 3 0 10
Davie 0 0 2 0 0 2 4

Section D

Draw 3 Saturday 27 September 6.00pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Hamilton 0 1 1 0 0 1 3
Lockhart X 2 0 0 1 3 0 6
Draw 3 Saturday 27 September 6.00pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Whyte X 3 0 1 1 3 0 8
McNay 0 2 0 0 0 2 4
Draw 2 Saturday 27 September 1.30pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Hamilton X 0 0 0 0 0 0 0
Whyte 2 2 3 2 3 1 13
Draw 2 Saturday 27 September 1.30pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
McNay X 0 0 3 3 0 1 7
Lockhart 3 2 0 0 2 0 7
Draw 1 Saturday 27 September 10.30am
H 1 2 3 4 5 6 Score
Lockhart X 0 0 0 0 1 0 1
Whyte 1 1 2 1 0 1 6
Draw 1 Saturday 27 September 10.30am
H 1 2 3 4 5 6 Score
McNay X 3 0 4 0 2 2 11
Hamilton 0 1 0 1 0 0 2

Section E

Draw 3 Saturday 27 September 7.30pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Dakers 0 0 3 1 0 1 5
Gilmore X 2 3 0 0 3 0 8
Draw 3 Saturday 27 September 7.30pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
MacDiarmid X 2 2 1 2 3 5 15
Morton 0 0 0 0 0 0 0
Draw 2 Saturday 27 September 3.00pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Dakers X 0 1 0 0 1 0 2
MacDiarmid 5 0 6 2 0 1 14
Draw 2 Saturday 27 September 3.00pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Morton X 1 0 0 1 0 0 2
Gilmore 0 2 3 0 1 2 8
Draw 1 Saturday 27 September 10.30am
H 1 2 3 4 5 6 Score
Gilmore X 1 2 0 0 1 0 4
MacDiarmid 0 0 2 1 0 2 5
Draw 1 Saturday 27 September 10.30am
H 1 2 3 4 5 6 Score
Morton X 2 2 1 0 1 1 7
Dakers 0 0 0 2 0 0 2

Section F

Draw 3 Saturday 27 September 7.30pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
C Howat 1 1 0 0 0 0 2
Waterfront 2 X 0 0 2 1 1 1 5
Draw 3 Saturday 27 September 7.30pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Farmer X 0 0 2 0 0 2 4
Aitken 4 1 0 1 1 0 7
Draw 2 Saturday 27 September 3.00pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
C Howat X 1 2 0 0 3 0 6
Farmer 0 0 1 1 0 3 5
Draw 2 Saturday 27 September 3.00pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Aitken X 0 0 0 0 3 0 3
Waterfront 2 1 1 2 1 0 1 6
Draw 1 Saturday 27 September 12.00 noon
H 1 2 3 4 5 6 Score
Waterfront 2 X 0 0 0 0 1 0 1
Farmer 3 3 1 2 0 1 10
Draw 1 Saturday 27 September 12.00 noon
H 1 2 3 4 5 6 Score
Aitken X 2 2 0 2 2 0 8
C Howat 0 0 1 0 0 1 2

Knockout Stage

Low Road Final Sunday 28 September 14:00
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Gilmore X 1 0 0 1 0 1 0 X X 3
MacNay 0 1 1 0 5 0 1 X X 8
High Road Final Sunday 28 September 14:00
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Whyte X 3 0 2 0 1 0 0 X X 6
MacDiarmid 0 1 0 1 0 0 1 X X 3
Low Road Semi Final Sunday 28 September 2.00 pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Waterfront 1 X 0 0 1 1 0 0 X X X 2
MacNay 4 4 0 0 1 1 X X X 10
Low Road Semi Sunday 28 September 11:30 am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Gilmore X 1 1 0 2 2 0 0 X X 6
Aitken 0 0 1 0 0 0 X X X 1
High Road Semi Final Sunday 28 September 11:30 am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Whyte X 1 1 0 0 1 0 X X X 3
Carson 0 0 1 0 0 01 X X X 2
High Road Semi Finals Sunday 28 September 11:30 am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
MacDiarmid X 1 0 5 0 0 1 X X X 7
Cormack 0 1 0 1 0 0 X X X 2
Low Road Quarter Final Sunday 28 September 9.00 am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
MacNay X 0 3 0 1 0 1 X X X 5
MacDonald 2 0 1 0 1 0 X X X 4
Low Road Quarter Final Sunday 28 September 9.00am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Aitken X 2 2 3 1 1 0 X X X 9
Drummond 0 0 0 0 0 1 X X X 1
High Road Quarter Final Sunday 28 September 9.00 am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Shaw X 0 0 0 2 2 X X X X 4
Cormack 4 1 2 0 0 X X X X 7
High Road Quarter Final Sunday 28 September 9.00 am
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Carson X 2 4 2 0 3 X X X X 11
Waterfront 2 0 0 0 1 0 X X X X 1