The Royal Caledonian Curling Club

The Royal Caledonian Curling Club

National Governing Body for Curling in Scotland

ASHAM UNDER 17 SLAM – LANARKSHIRE

28th - 29th October 2017 - Lanarkshire Ice Rink (Hamilton)

Rules Teams Draw Leaderboard

The Asham Under 17 Slam comprises five events with points being awarded at each event. This competition offers young curlers the chance of success in their own age group and an added incentive is the coveted top prize of secured places at the World Curling Federation Camp in Fussen, Germany. The top three results will be accumulated to determine the overall winner and prizes being awarded for women’s, men’s and mixed teams. This season events will take place at Lockerbie, Lanarkshire, Greenacres, Forfar and Perth.

Section A

Draw 3 Saturday 28 October 4.45pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Gow 0 1 0 4 1 0 6
Turner X 3 0 1 0 0 1 5
Draw 3 Saturday 28 October 4.45pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Robson X 1 0 1 0 1 2 5
Heggie 0 1 0 2 0 0 3
Draw 2 Saturday 28 October 12.30pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Gow X 0 0 1 0 0 1 2
Robson 1 0 0 1 1 0 3
Draw 2 Saturday 28 October 12.30pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Heggie X 0 1 0 1 0 0 2
Turner 1 0 1 0 2 1 5
Draw 1 Saturday 28 October 9.00am
H 1 2 3 4 5 6 Score
Turner 0 0 0 0 0 0 0
Robson X 2 2 1 1 2 1 9
Draw 1 Saturday 28 October 9.00am
H 1 2 3 4 5 6 Score
Heggie X 0 1 0 0 0 1 2
Gow 1 0 3 1 0 0 5

Section B

Draw 3 Saturday 28 October 4.45pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Holder 0 0 0 2 1 0 3
Carson X 1 4 3 0 0 1 9
L
Draw 3 Saturday 28 October 4.45pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Jackson X 0 0 0 0 0 0 0
Craik 4 1 2 2 2 2 13
L
Draw 2 Saturday 28 October 12.30pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Holder X 0 0 3 0 1 0 4
Jackson 2 1 0 3 0 1 7
L
Draw 2 Saturday 28 October 12.30pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Craik X 0 2 0 0 2 0 4
Carson 0 0 2 0 0 2 4
Draw 1 Saturday 28 October 9.00am
H 1 2 3 4 5 6 Score
Carson 1 0 2 0 1 0 4
Jackson X 0 1 0 1 0 1 3
Draw 1 Saturday 28 October 9.00am
H 1 2 3 4 5 6 Score
Craik 1 1 2 0 1 2 7
Holder X 0 0 0 1 0 0 1

Section C

Draw 3 Saturday 28 October 4.45pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
McCrone 2 1 1 0 1 0 5
Smith X 0 0 0 4 0 1 5
Draw 3 Saturday 28 October 4.45pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
McCormack X 1 0 4 2 1 1 9
Muir 0 4 0 0 0 0 4
Draw 2 Saturday 28 October 12.30pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
McCrone X 2 1 0 0 0 1 4
McCormack 0 0 1 1 2 0 4
Draw 2 Saturday 28 October 12.30pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Muir X 0 0 3 0 0 3 6
Smith 2 2 0 0 1 0 5
Draw 1 Saturday 28 October 9.00am
H 1 2 3 4 5 6 Score
Smith X 0 0 0 0 1 0 1
McCormack 2 4 1 0 0 1 8
L
Draw 1 Saturday 28 October 9.00am
H 1 2 3 4 5 6 Score
Muir X 2 0 2 0 1 3 8
McCrone 0 3 0 3 0 0 6

Section D

Draw 3 Saturday 28 October 6.30pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Wilkie-Milne X 0 5 0 4 0 2 11
Braehead Rockers 1 0 1 0 2 0 4
Draw 3 Saturday 28 October 6.30pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
McHarg X 0 0 0 2 2 0 4
Shepherd 2 3 4 0 0 1 10
Draw 2 Saturday 28 October 3.00pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Wilkie-Milne X 4 1 0 3 2 2 12
McHarg 0 0 1 0 0 0 1
Draw 2 Saturday 28 October 3.00pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Shepherd X 0 1 1 1 1 3 7
Braehead Rockers 1 0 0 0 0 0 1
Draw 1 Saturday 28 October 10.45am
H 1 2 3 4 5 6 Score
Braehead Rockers 1 1 4 0 4 0 10
McHarg X 0 0 0 3 0 1 4
Draw 1 Saturday 28 October 10.45am
H 1 2 3 4 5 6 Score
Shepherd X 3 0 0 0 0 0 3
Wilkie-Milne 0 4 2 3 3 5 17

Section E

Draw 3 Saturday 28 October 6.30pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
MacDiarmid 1 2 1 0 1 2 7
Hemming X 0 0 0 4 0 0 4
Draw 3 Saturday 28 October 6.30pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Middleton X 5 1 3 2 0 0 11
Greenacres YC 0 0 0 0 1 3 4
Draw 2 Saturday 28 October 3.00pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
MacDiarmid X 0 1 0 0 0 0 1
Middleton 4 0 1 0 3 1 9
Draw 2 Saturday 28 October 3.00pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Greenacres YC X 1 0 1 0 1 1 4
Hemming 0 1 0 4 0 0 5
Draw 1 Saturday 28 October 10.45am
H 1 2 3 4 5 6 Score
Hemming X 1 0 0 0 1 0 2
Middleton 0 1 1 1 0 1 4
Draw 1 Saturday 28 October 10.45am
H 1 2 3 4 5 6 Score
Greenacres YC 0 0 2 0 1 2 5
MacDiarmid X 5 1 0 3 0 0 9

Section F

Draw 3 Saturday 28 October 6.30pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Gallacher 2 4 0 0 1 0 7
Harmjanz X 0 0 1 1 0 2 4
Draw 3 Saturday 28 October 6.30pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Buchanan X 1 1 1 0 2 0 5
Davie 0 0 0 0 0 2 2
Draw 2 Saturday 28 October 3.00pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Gallacher X 2 0 1 1 4 0 8
Buchanan 0 0 0 0 0 3 3
Draw 2 Saturday 28 October 3.00pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Davie X 1 4 2 0 0 1 8
Harmjanz 0 0 0 1 1 0 2
Draw 1 Saturday 28 October 10.45am
H 1 2 3 4 5 6 Score
Harmjanz X 0 0 2 0 1 0 3
Buchanan 1 1 0 1 0 1 4
Draw 1 Saturday 28 October 10.45am
H 1 2 3 4 5 6 Score
Davie 0 0 1 1 2 0 4
Gallacher X 0 4 0 0 0 4 8

Quarter Finals

Low Road QF2 Sunday 29 October 10:00am
H 1 2 3 4 5 6 EE Score
Gow X 3 1 1 0 1 0 X 6
Buchanan 0 0 0 1 0 2 X 3
Low Road QF1 Sunday 29 October 10:00am
H 1 2 3 4 5 6 EE Score
Muir 0 0 0 1 0 3 X 4
MacDiarmid X 1 4 3 0 1 0 X 9
L
High Road QF2 Sunday 29 October 10:00am
H 1 2 3 4 5 6 EE Score
Gallagher 0 1 0 0 0 X X 1
Craik X 1 0 1 2 1 X X 5
High Road QF1 Sunday 29 October 10:00am
H 1 2 3 4 5 6 EE Score
McCormack 0 1 0 4 1 1 X 7
Middleton X 1 0 3 0 0 0 X 4

Semi Finals

Low Road SF2 Sunday 29 October 12:00pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Shepherd X 0 0 0 1 2 0 3
MacDiarmid 5 3 3 0 0 2 13
Low Road SF1 Sunday 29 October 12:00pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Carson 0 1 0 0 0 X 1
Gow X 1 0 1 1 3 X 6
High Road QF2 Sunday 29 October 12:00pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Robson X 0 0 0 1 1 0 2
McCormack 0 1 1 0 0 1 3
High Road SF1 Sunday 29 October 12:00pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Wilkie-Milne X 0 0 1 0 X X 1
Craik 3 4 0 3 X X 10

Finals

Low Road 3/4 play off Sunday 29 October 3:00pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Carson 1 0 1 0 4 0 0 1 X 7
Shepherd X 0 2 0 1 0 1 2 0 X 6
Low Road Final Sunday 29 October 3:00pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
MacDiarmid X 0 5 0 0 1 0 2 0 X 8
Gow 1 0 2 1 0 2 0 1 X 7
High Road 3/4 play off Sunday 29 October 3:00pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Robson X 0 1 1 2 1 2 3 X X 10
Wilkie-Milne 1 0 0 0 0 0 0 X X 1
High Road Final Sunday 29 October 3:00pm
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
McCormack X 0 1 0 0 0 1 X X X 2
Craik 2 0 4 0 0 0 X X X 6