The Royal Caledonian Curling Club

The Royal Caledonian Curling Club

National Governing Body for Curling in Scotland

Asham Under 17 Slam – Lanarkshire

1st - 2nd November 2014 - Lanarkshire Ice Rink (Hamilton)

Team List Draw Leaderboard Rules Preview Report
Asham U17 Web

The Asham Under 17 Slam comprises five events with points being awarded at each event. This competition offers young curlers the chance of success in their own age group and an added incentive is the coveted top prize of secured places at the World Curling Federation Camp in Fussen, Germany. The top three results will be accumulated to determine the overall winner and a winning girls team.

Section A

Draw 3 Saturday 1 November 4.00pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Al-Saffar 3 2 0 1 0 2 8
Hamilton X 0 0 1 0 3 0 4
Draw 3 Saturday 1 November 4.00pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Cormack X 0 0 1 1 0 0 2
MacDiarmid 1 0 0 0 1 1 3
Draw 2 Saturday 1 November 12.30pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Al-Saffar X 3 2 0 0 0 0 5
Cormack 0 0 1 2 1 4 8
Draw 2 Saturday 1 November 12.30pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
MacDiarmid X 2 1 0 2 2 1 8
Hamilton 0 0 1 0 0 0 1
Draw 1 Saturday 1 November 9.00am
H 1 2 3 4 5 6 Score
Hamilton 0 2 0 0 0 1 3
Cormack X 3 0 3 2 1 0 9
Draw 1 Saturday 1 November 9.00am
H 1 2 3 4 5 6 Score
MacDiarmid X 1 1 1 1 0 1 5
Al-Saffar 0 0 0 0 1 0 1

Section B

Draw 3 Saturday 1 November 4.00pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Davie 0 0 1 0 4 0 5
Howat X 1 1 0 3 0 2 7
Draw 3 Saturday 1 November 4.00pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Adam Keron X 1 2 2 1 0 1 7
Morton 0 0 0 0 1 0 1
Draw 2 Saturday 1 November 12.30pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Davie X 1 0 0 1 1 0 3
Adam Keron 0 0 2 0 0 4 6
Draw 2 Saturday 1 November 12.30pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Morton X 0 0 1 0 0 2 3
Howat 3 2 0 1 1 0 7
Draw 1 Saturday 1 November 9.00am
H 1 2 3 4 5 6 Score
Howat 0 2 0 0 0 0 2
Adam Keron X 2 0 1 1 2 2 8
Draw 1 Saturday 1 November 9.00am
H 1 2 3 4 5 6 Score
Morton 2 2 0 2 2 2 10
Davie X 0 0 1 0 0 0 1

Section C

Draw 3 Saturday 1 November 4.00pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Waterfront 1 0 2 0 0 1 0 3
McNay X 2 0 2 1 0 2 7
Draw 3 Saturday 1 November 4.00pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Waterfront 2 X 0 3 0 0 1 0 4
Beattie 2 0 1 1 0 4 8
Draw 2 Saturday 1 November 12.30pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Waterfront 1 X 0 4 0 2 0 1 7
Waterfront 2 1 0 2 0 2 0 5
Draw 2 Saturday 1 November 12.30pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Beattie X 0 0 1 0 1 0 2
McNay 2 1 0 8 0 4 15
Draw 1 Saturday 1 November 9.00am
H 1 2 3 4 5 6 Score
McNay X 5 1 2 2 5 1 16
Waterfront 2 0 0 0 0 0 0 0
Draw 1 Saturday 1 November 9.00am
H 1 2 3 4 5 6 Score
Beattie 0 1 0 1 1 0 3
Waterfront 1 X 4 0 1 0 0 5 10

Section D

Draw 3 Saturday 1 November 5.45pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Farmer 2 0 2 2 0 2 8
Kerr X 0 2 0 0 1 0 3
Draw 3 Saturday 1 November 5.45pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Whyte X 1 1 1 1 1 2 7
Shaw 0 0 0 0 0 0 0
Draw 2 Saturday 1 November 2.15pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Farmer X 0 0 0 1 0 0 1
Whyte 2 1 1 0 4 1 9
Draw 2 Saturday 1 November 2.15pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Shaw X 1 0 5 3 0 1 10
Kerr 0 1 0 0 1 0 2
Draw 1 Saturday 1 November 10.45am
H 1 2 3 4 5 6 Score
Kerr 0 0 2 0 0 2 4
Whyte X 2 2 0 2 1 0 7
Draw 1 Saturday 1 November 10.45am
H 1 2 3 4 5 6 Score
Shaw X 3 0 1 0 0 1 5
Farmer 0 1 0 1 1 0 3

Section E

Draw 3 Saturday 1 November 5.45pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Dakers 0 2 0 1 0 1 4
Lockhart X 1 0 2 0 2 0 5
Draw 3 Saturday 1 November 5.45pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Carson X 2 4 2 1 0 1 10
Moodie 0 0 0 0 1 0 1
Draw 2 Saturday 1 November 2.15pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Dakers X 2 1 0 1 0 0 4
Carson 0 0 4 0 1 3 8
Draw 2 Saturday 1 November 2.15pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Moodie X 0 1 0 0 1 0 2
Lockhart 1 0 3 2 0 2 8
Draw 1 Saturday 1 November 10.45am
H 1 2 3 4 5 6 Score
Lockhart 0 1 0 0 0 0 1
Carson X 4 0 0 3 2 2 11
Draw 1 Saturday 1 November 10.45am
H 1 2 3 4 5 6 Score
Moodie X 0 0 0 1 0 5 6
Dakers 1 1 2 0 1 0 5

Section F

Draw 3 Saturday 1 November 5.45pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
MacDonald 2 1 0 3 0 0 6
Drummond X 0 0 1 0 2 2 5
Draw 3 Saturday 1 November 5.45pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Gilmore X 0 0 3 0 1 0 4
Aitken 2 0 0 2 0 3 7
Draw 2 Saturday 1 November 2.15pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
MacDonald X 0 1 0 0 0 1 2
Gilmore 0 0 2 2 2 0 6
Draw 2 Saturday 1 November 2.15pm
H 1 2 3 4 5 6 Score
Aitken X 1 0 3 0 0 2 6
Drummond 0 0 0 2 1 0 3
Draw 1 Saturday 1 November 10.45am
H 1 2 3 4 5 6 Score
Drummond X 1 1 0 2 0 0 4
Gilmore 0 0 1 0 2 0 3
Draw 1 Saturday 1 November 10.45am
H 1 2 3 4 5 6 Score
Aitken X 1 4 2 1 2 0 10
MacDonald 0 0 0 0 0 3 3

Knockout Stages

LR Final Sunday 2 November 14:00
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Shaw X 3 0 4 0 3 1 0 0 X 11
Drummond 0 1 0 0 0 0 1 1 X 3
HR Final Sunday 2 November 14:00
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Carson X 1 0 0 2 0 0 0 1 X 4
Whyte 0 1 0 0 1 0 1 0 X 3
LRS Sunday 2 November 11:30
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Howat 0 0 0 1 0 2 X X X 3
Shaw X 1 0 2 0 1 0 X X X 4
LRS Sunday 2 November 11:30
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Cormack 1 0 0 1 0 1 X X X 3
Drummond X 0 3 0 0 2 0 X X X 5
HRS Sunday 2 November 11:30
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
McNay 0 2 0 0 0 0 X X X 2
Carson X 1 0 0 0 2 1 X X X 4
HRS Sunday 2 November 11:30
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Whyte 1 0 2 1 1 0 X X X 5
MacDiarmid X 0 1 0 0 0 1 X X X 2
LRQ 4v5 Sunday 2 November 09:00
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Lockhart X 1 0 1 0 0 0 X X X 2
Shaw 0 2 0 0 0 1 X X X 3
LRQ 3v6 Sunday 2 November 09:00
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Waterfront 1 0 0 1 0 0 3 X X X 4
Drummond X 2 0 0 2 2 0 X X X 6
HRQ 4v5 Sunday 2 November 09:00
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
Carson X 1 0 2 0 2 1 X X X 6
Keron 0 0 0 1 0 0 X X X 1
HRQ 3v6 Sunday 2 November 09:00
H 1 2 3 4 5 6 7 8 EE Score
MacDiarmid X 0 1 0 0 2 2 X X 1 6
Aitken 2 0 2 1 0 0 X X 0 5